Prezentace knihy Žehnám veškeré Boží havěti
1.5.2023
Ve čtvrtek 4.5.2023 17:00-19:00 v kostele sv. Vojtěcha v Praze Dejvicích, Kolejní 4.
Žehnám veškeré Boží havěti
Matúš Kocian, Lukáš Senft
Rozhovor s katolickým knězem, entomologem, objevitelem více než pěti desítek nových živočišných druhů a ilustrátorem vědeckých publikací Matúšem Kocianem je unikátním dialogem o člověku v přírodě, o stvoření a lidech jako tvorech myslících i bezbřeze konzumujících. Je svědectvím křesťana o tvořivé Boží moci a svobodě člověka i varováním před ubýváním přírody kolem nás a ekologickými hrozbami vyplývajícími z našeho životního stylu.
Knížka obsahuje i autorovy svěží biblické meditace, 16 originálních barevných ilustrací a dvě modlitby za stvoření. Předmluvu napsal prof. Bedřich Moldan.
Zcela přirozeně žít vírou i vědou / Slovo úvodem
Tato pozoruhodná knížka vznikla z rozhovoru mladého režiséra a dokumentaristy Lukáše Senfta s paterem Matúšem Kocianem, diecézním knězem, farářem a kanovníkem a zároveň aktivním přírodovědcem, autorem vědeckých publikací o velmi početné, laikům však málo známé čeledi drabčíkovitých – drobných brouků, kteří žijí skoro všude na povrchu půdy.
Matúš Kocian není první, kdo spojuje roli duchovního s aktivním rozvíjením přírodních věd. Stačí si, za mnohé, připomenout Johanna Gregora Mendela, otce genetiky, jehož dvousté výročí narození jsme si připomněli v roce 2022, ale i další známé či méně známé osobnosti církve, které obohatily poznání přírody.
V knížce se dozvíte, jak chlapce sbírajícího brouky přivedl jeho zájem ke studiu biologie a posléze i k odborné kariéře v tomto oboru, završené získáním titulu CSc. a řadou odborných publikací. Dozvíte se také, jak u něj postupně převážila touha vycházející z hluboké křesťanské víry podívat se na svět okolo nás ze širší perspektivy. Rozhodl se tak pro studium teologie, zčásti uskutečněné v Římě a dovršené vysvěcením na kněze.
V knize se neřeší komplikované filosofické ani teologické otázky vztahu mezi vědou vírou. Není dokonce vyloučeno, že by byl pater Kocian zaskočen, kdybychom ho o něco podobného žádali. Určitě by ale nesouhlasil s tím, kdybychom naznačili, že je mezi nimi nějaký rozpor. Žije zcela přirozeně obojím – vírou i vědou. Křesťanská víra významně obohacuje střízlivý pohled i práci profesionálního přírodovědce. Svět okolo nás je Božím stvořením a do toho patří i zákony fyziky, chemie i biologie. Vztah mezi vědou, která je zkoumá, a vírou nemusíme teoreticky řešit (to ponechme filosofům a teologům), pokud jej prakticky žijeme – jak nám to ukazuje otec Matúš.
Dnešní svět čelí rozvratu klimatu, jenž působí globální oteplování. To přinese lidské civilizaci velké, zásadní problémy. V knížce se dočtete i o dalších. Jednoduše, stručně a výstižně jsou vysvětleny ty nejdůležitější – znečištění, hrozící přelidnění naší planety či rychlé vymírání druhů. Základním východiskem je ovšem postoj křesťana, jehož vztah k palčivým problémům dneška, k lidem i k přírodě je prodchnut porozuměním a láskou.
Krásně je to vidět na obřadu žehnání zvířat, které pater Kocian podrobně popisuje těmito slovy: „Žehnání čehokoliv znamená uznání Boží moci nad tím, co žehnáme – tedy Boží svrchovanosti. Bůh je ten, který tvoří svět a dává jeho skutečnosti člověku, aby skrze ně chválil Boha a aby tyto skutečnosti skrze nás byly posvěcovány. Jako křesťané jsme posláni k tomu, abychom posvěcovali svět, přinášeli do něj Krista a naději. U zvířat je ještě další aspekt, a sice to, že jsou nám ze všeho stvoření svým vnímáním a svou citlivostí nejblíže. Součástí jejich žehnání je tedy i zdůraznění této sounáležitosti a uvědomění si, že k sobě patříme, vděčnost Bohu za to, že na této planetě nejsme sami, ale že ji obýváme s jinými Božími tvory, bez nichž by náš pozemský život nebyl možný.“
Důležité místo v myšlenkovém světě Matúše Kociána zaujímá encyklika papeže Františka Laudato si. Je základním vyjádřením toho, jak křesťané vidí a prožívají současný svět i s jeho krizemi, jak chápou jejich podstatu a jaká nabízejí východiska. Papež František předkládá řešení specificky křesťanská, ale zároveň realistická. Pater Kocian jde v jeho šlépějích. Všímá si mnoha závažných problémů současného světa (včetně strašlivé ruské agrese proti Ukrajině) a nabízí střízlivý pohled přírodovědce, prodchnutý křesťanskou vírou, nadějí a láskou.
V lednu 2023
Bedřich Moldan
Matúš Kocian (* 1969) je katolický kněz a biolog. Narodil se v Trnavě, ale celý život prožil v Praze. Je farářem u Svatého Matěje v Dejvicích a kanovníkem kapituly Všech svatých na Pražském hradě. Jeho velkým potěšením je žehnání zvířatům, sběr a konzervování hub a ilustrování hmyzu. Přednáší ekologickou etiku na Katolické teologické fakultě UK v Praze.
Lukáš Senft (* 1990) je antropolog a publicista. Pracuje v Sociologickém ústavu AV ČR a je redaktorem časopisu Tvar. V roce 2017 obdržel od Českého literárního fondu ocenění Novinářská křepelka.
aktuality
30.9.2024
Vnímáte někdy bezradnost nad obtížnými místy Bible?
Obtížné oddíly knih Mojžíšových
Jan Heller, Martin Prudký
3.7.2024
II. Vatikánský koncil pro začátečníky i mírně pokročilé - videoprezentace knížky
Stručný průvodce po II. vatikánském koncilu