Na co farář potřebuje bagr?

6.7.2022

Na co farář potřebuje bagr?Stárnu, bolí mě klouby a už toho fyzicky tolik nezvládnu. Když chvíli dělám s lopatou nebo krumpáčem, tak mám pak problém zvednout ruku. Přesto chci být stále tvůrčí silou v tom, co tady děláme. A má to i evangelizační rovinu – farář je někdo, který něco dělá a pomáhá. Mnozí lidé nerozumí tomu, co dělám v kostele. Ale práci s bagrem rozumí. Je to i téma, přes které se ke mně dostávají lidé, kteří by jinak za knězem nepřišli. Můžu pro ně být najednou srozumitelnější.

Většina lidí má faráře spojeného s kostelem a oltářem, vy ale docela dost času trávíte v bagru. To není typický dopravní prostředek pro kněze.

Jsou to moje relaxační přístroje. Dělá mi dobře, když mohu něco dělat a je to za mnou vidět. Když jsem si kupoval bagr a bral si na něj úvěr, tak se mě úředník ptal: „Na co farář potřebuje bagr?“ „Víte, co je mezi lidmi hříchů? Je třeba je zakopat,“ odpověděl jsem. Zatvářil se dost vyděšeně, možná si dodnes představuje, že tu někde zakopávám hříchy.

Stárnu, bolí mě klouby a už toho fyzicky tolik nezvládnu. Když chvíli dělám s lopatou nebo krumpáčem, tak mám pak problém zvednout ruku. Přesto chci být stále tvůrčí silou v tom, co tady děláme. A má to i evangelizační rovinu – farář je někdo, který něco dělá a pomáhá. Pro naše kluky – klienty – je to něco, co mají v úctě. Mnozí nerozumí tomu, co dělám v kostele. Ale práci s bagrem uznávají a je to navíc něco, co oni nedokážou. Je to i téma, přes které se ke mně dostávají lidé, kteří by jinak za knězem nepřišli. Můžu pro ně být najednou srozumitelnější.

Je v tom i trochu týmové práce. Já udělám většinu, kluci to s lopatami dočistí, ale najednou mají pocit, že my jsme to udělali. Společně se nám něco podařilo. A samozřejmě je to i efektivní, protože mnoho věcí bychom si nemohli dovolit nechat udělat na zakázku. Je to drahé, takže to jde jen přes projekty. Každé vesnici prospívá někdo, kdo může udělat potřebné služby – odhrnout sníh, něco vykopat.

Vás to koukám baví.

Baví mě s technikou jezdit a ještě více ji opravovat. Mým snem je, abychom tu měli pořádně vybavenou dílnu a mohli si všecko opravit. Já vím, že je někdy levnější koupit nový díl. Ale mně to přijde líto. Na opravování mám rád i um, který je k tomu potřeba. Musíte přijít na to, kde je chyba, a pak vymyslet způsob opravy. Dáte tomu novou šanci. Ani v našem životě bychom neměli pokažené věci hned vyhazovat. Příliš jsme si zvykli, že vše vyměňujeme, přechází to i do mezilidských vztahů. Nesnažíme se opravovat, ale vyměňujeme.

Z knížky:

Náhled

 

 

 

 

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému